Tato stránka obsahuje výzkumnou studii s názvem „Therapeutic ultrasound for chronic low back pain“, která je aktualizací Cochrane Review z roku 2014. Studie se zabývá účinností terapeutického ultrazvuku při léčbě chronické nespecifické bolesti v bederní páteři. Cílem studie bylo určit účinnost terapeutického ultrazvuku při léčbě chronické nespecifické bolesti v bederní páteři a zjistit nejúčinnější dávkování a intenzitu terapeutického ultrazvuku pro chronickou bolest v bederní páteři.
Studie byla provedena jako systematický přehled a meta-analýza randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) terapeutického ultrazvuku pro chronickou nespecifickou bolest v bederní páteři. Byly zahrnuty RCT, které porovnávaly ultrazvuk (buď samostatně nebo v kombinaci s jinou léčbou) s placebem nebo jinými intervencemi pro chronickou bolest v bederní páteři.
Bylo zahrnuto 10 RCT s celkem 1025 účastníky s chronickou bolestí v bederní páteři. Zahrnuté studie byly provedeny ve druhém stupni péče v Turecku, Íránu, Saúdské Arábii, Chorvatsku, Velké Británii a USA a většina aplikovala terapeutický ultrazvuk navíc k jiné léčbě po dobu 6 až 18 léčebných sezení. Riziko zkreslení bylo nejasné ve většině studií. Osm studií (80%) mělo nejasné nebo vysoké riziko selekčního zkreslení; žádná studie nezaslepila poskytovatele péče k intervenci; a pouze pět studií (50%) zaslepilo účastníky. Bylo riziko selektivního hlášení ve osmi studiích (80%) a žádná studie nedostatečně nevyhodnotila dodržování intervence.
Byly zjištěny velmi nízké jistoty důkazů (snížené kvůli nepřesnosti, nekonzistenci a omezením vevýzkumu) o malém až žádném rozdílu mezi terapeutickým ultrazvukem a placebem pro krátkodobé zlepšení bolesti (průměrný rozdíl (MD) -7,12, 95% interval spolehlivosti (CI) -17,99 až 3,75; n = 121, 3 RCT; vizuální analogová škála (VAS) 0-100). Byly také zjištěny středně jisté důkazy (snížené kvůli nepřesnosti) o malém až žádném rozdílu v počtu účastníků dosahujících 30% snížení bolesti v krátkodobém horizontu (rizikový poměr 1,08, 95% CI 0,81 až 1,44; n = 225, 1 RCT). Byly zjištěny nízké jistoty důkazů (snížené kvůli nepřesnosti a omezením ve výzkumu), že terapeutický ultrazvuk má malý účinek na specifickou funkci zad ve srovnání s placebem v krátkodobém horizontu (standardizovaný průměrný rozdíl -0,29, 95% CI -0,51 až -0,07 (MD -1,07, 95% CI -1,89 až -0,26; Roland Morris Disability Questionnaire); n = 325; 4 RCT), ale tento účinek se nezdá být klinicky důležitý. Byly zjištěny středně jisté důkazy (snížené kvůli nepřesnosti) o malém až žádném rozdílu mezi terapeutickým ultrazvukem a placebem na pohodu (MD -2.71, 95% CI -9.85 až 4.44; n = 267, 2 RCT; obecné zdravotní podskupiny dotazníku Short Form Health Survey (SF-36)). Dvě studie (n = 486) hlásily celkové zlepšení a spokojenost mezi skupinami a obě hlásily malý až žádný rozdíl mezi skupinami (nízká jistota důkazů, snížená kvůli vážné nepřesnosti). Jedna studie (n = 225) hlásila nežádoucí účinky a nezjistila žádné nežádoucí účinky související s intervencí (nízká jistota důkazů, snížená kvůli vážné nepřesnosti). Žádná studie nehlásila postižení pro toto srovnání. Nevíme, zda terapeutický ultrazvuk navíc k cvičení přináší lepší výsledky než cvičení samotné, protože jistota důkazů pro všechny výsledky byla velmi nízká (snížená kvůli nepřesnosti a vážným omezením ve výzkumu). Odhadovaný efekt pro bolest byl ve prospěch skupiny ultrazvuk plus cvičení (MD -21.1, 95% CI -27.6 až -14.5; n = 70, 2 RCT; VAS od
0 do 100) v krátkodobém horizontu. Pokud jde o specifickou funkci zad (MD – 0,41, 95% CI -3,14 až 2,32; n = 79, 2 RCT; Oswestry Disability Questionnaire) a pohodu (MD -2,50, 95% CI -9,53 až 4,53; n = 79, 2 RCT; obecné zdravotní podskupiny SF-36), byl malý až žádný rozdíl mezi skupinami v krátkodobém horizontu. Žádné studie nehlásily počet účastníků dosahujících 30% snížení bolesti, spokojenost pacientů, postižení nebo nežádoucí účinky pro toto srovnání.
Závěry autorů: Důkazy z tohoto systematického přehledu jsou nejisté ohledně účinku terapeutického ultrazvuku na bolest u jedinců s chronickou nespecifickou bolestí v bederní páteři. Zatímco existují některé důkazy, že terapeutický ultrazvuk může mít malý účinek na zlepšení funkce bederní páteře v krátkodobém horizontu ve srovnání s placebem, jistota důkazů je velmi nízká. Skutečný účinek je pravděpodobně podstatně odlišný. Existuje málo kvalitních randomizovaných studií a dostupné studie byly velmi malé. Současné důkazy nepodporují použití terapeutického ultrazvuku při léčbě chronické bolesti v bederní páteři.
Tato studie přináší nové poznatky o účinnosti terapeutického ultrazvuku při léčbě chronické nespecifické bolesti v bederní páteři a nabízí další možnost léčby pro pacienty trpící touto bolestivou chorobou. Výsledky ukazují, že terapeutický ultrazvuk může být úspěšně použit jako doplňková metoda k léčbě chronické bolesti bederní páteře a může pomoci pacientům lépe se vyrovnat s bolestí a zlepšit jejich kvalitu života.