Vliv aurikuloterapie na situační úzkost vyvolanou zkouškami:
Randomizovaný pilotní test
V září 2022 byla publikována studie, která se zabývala vlivem aurikuloterapie na s situační úzkost vyvolanou zkouškami. Aurikuloterapie je technika, která se používá k diagnostice a léčbě fyzických a psychosomatických dysfunkcí stimulací specifického bodu v uchu.
Studie byla provedena jako experimentální, prospektivní, randomizovaná, kontrolovaná a jednostranně zaslepená pilotní studie v prosinci 2021 na soukromé vysoké škole zdravotnictví v Portu v Portugalsku. Účastníci byli studenti univerzity, kteří byli náhodně rozděleni do skupiny s aurikuloterapií nebo do kontrolní skupiny. Skupina s aurikuloterapií dostala ocelové kuličky přilepené na specifických bodech ucha, zatímco kontrolní skupina nedostala žádnou intervenci.
Výsledky byly měřeny pomocí dotazníku STAI (State-Trait-Anxiety Inventory), vizuální analogové škály (VAS) pro úzkost a hladiny slinného kortizolu. Studie zjistila, že účastníci se stali více úzkostními 24 hodin před zkouškou a ještě více úzkostními těsně před zkouškou než měsíc předtím. Aurikuloterapie snížila úrovně úzkosti 30 minut po AA (také ukázáno slinným kortizolem) a těsně před zkouškou. Skupina s aurikuloterapií také vykázala lepší kvalitu spánku ve srovnání s kontrolní skupinou.
Celkem bylo předběžně vyšetřeno 80 studentů, ale pouze 30 z nich projevilo zájem o účast na výzkumu. Nakonec bylo do studie zařazeno celkem 26 studentů (n = 26, z toho 20 žen a šest mužů, průměrný věk 20,2 ± 1,78 let, průměrná hmotnost 67,6 + 18 kg, průměrná výška 1,66 + 0,07 m a průměrná konzumace kávy 1 + 1,2 šálků denně). Analýza úrovně úzkosti pomocí párových vzorků t-testu ukázala, že účastníci byli více úzkostní 24 hodin před zkouškou (M = −6,96, SD = 10,4; t(25) = −3,40 p = 0,002) a těsně před zkouškou ve srovnání s jedním měsícem předtím (M = −11,54, SD = 10,88; t(25) = −5,40 p = 0,000). Podle výsledků STAI a VAS snížila aurikuloterapie úrovně úzkosti o 30 minut po AA (také ukázáno slinným kortizolem) a těsně před zkouškou. Skupina s aurikuloterapií také vykázala lepší kvalitu spánku ve srovnání s kontrolní skupinou potvrzenou McNemar-Bowkerovým testem s hodnotou = 10.667 df = 3, p = 0.014. Studie dospěla k závěru, že aurikuloterapie se zdá být bezpečná a účinná při snižování úrovně úzkosti před univerzitními zkouškami.
Tato studie přináší nové poznatky o účinnosti aurikuloterapie při snižování situační úzkosti vyvolané zkouškami a nabízí další možnost léčby pro studenty trpící touto bolestivou chorobou. Výsledky ukazují, že aurikuloterapie může být úspěšně použita jako doplňková metoda k léčbě úzkosti a může pomoci studentům lépe se vyrovnat se stresem spojeným s akademickými zkouškami.
Napsat komentář