Bohové a bohyně smrti a podsvětí

Kultury po celém světě uctívaly bohy smrti a umírání. Smrt je zřídkakdy tak zřejmá jako během Samhainu. Nebe zešedlo, země je křehká a chladná a pole byla vysbírána z posledních plodin. Zima se rýsuje na obzoru a jak se Kolo roku znovu otáčí, hranice mezi naším světem a světem duchů se stává křehkou a tenkou. Zde je jen několik božstev, která představují smrt a umírání země.

 

Anubis (egyptský)

Tento bůh s hlavou šakala je spojován s mumifikací a smrtí ve starověkém Egyptě. Anubis je ten, kdo rozhoduje, zda je zesnulý hoden vstupu do říše mrtvých. Anuvis je typicky zobrazován jako napůl lidský a napůl šakal nebo pes.

 

Demeter (řecká)

Skrze svou dceru Persefonu je Demeter silně spjata se střídáním ročních období a často je spojována s obrazem Temné Matky a umíráním polí. Demeter byla bohyně obilí a úrody ve starověkém Řecku. Persefonu unesl Hádes a odvedl ji do podsvětí, což způsobilo, že úroda na zemi uschla a odumřela.

 

Freja (norská)

Ačkoliv je Freja typicky spojována s plodností a hojností, je také známá jako bohyně války a bitev. Polovina mužů, kteří padli v bitvě, se připojila k Freji v její síni Folkvangru a druhá polovina k Ódinovi ve Valhale.

 

Hádes (řecký)

Zatímco Zeus se stal vládcem na Olympu a jejich bratr Poseidón získal nadvládu nad mořem, Hádes dostal vládu nad podsvětím. Protože nemůže moc vycházet ven a nesetkává se často s těmi, kteří jsou stále naživu, Hádes se soustředí na zvyšování počtu obyvatel podsvětí, kdykoli může.

 

Hekaté (řecká)

Ačkoliv byla Hekaté původně považována za bohyni plodnosti a porodu, časem se začala spojovat s měsícem, stářím a podsvětím. V některých tradicích moderního pohanství je považována za strážkyni brány mezi hřbitovy a smrtelným světem.

 

Hel (norská)

Tato bohyně je vládkyní podsvětí v severské mytologii. Do jejího sídla jdou lidé, kteří nezemřeli v bitvě, ale přirozenou smrtí nebo nemocí. Hel je často zobrazována se svými kostmi vně těla, nikoli uvnitř.

 

Meng Po (čínská)

Je prací této bohyně, která se jeví jako stará žena, zajistit, aby si duše připravené k reinkarnaci nepamatovaly svůj předchozí život na Zemi. Vaří speciální bylinkový čaj zapomnění, který je podáván každé duši před návratem do smrtelné říše.

 

Morrígan (keltská)

Tato válečná bohyně je spojována se smrtí podobně jako norská bohyně Freja. Morrígan je známá jako pradlena u brodu a je to ona, kdo určuje, kteří válečníci odejdou z bojiště a kteří jsou odneseni na štítech.

 

Usír (egyptský)

V egyptské mytologii je Usír zavražděn svým bratrem Setem, než ho pomocí magie vzkřísí jeho milenka Ísida. Smrt a rozčtvrcení Usíra je často spojováno s mlácením obilí během sklizně.

 

Whiro (máorijský)

Tento bůh podsvětí inspiruje lidi k páchání zla. Obvykle se objevuje jako ještěrka a je bohem mrtvých.

 

Jáma (hinduistický)

V hinduistické védské tradici byl Jáma prvním smrtelníkem, který zemřel a vydal se do záhrobí, a tak byl jmenován králem mrtvých. Je také pánem spravedlnosti a někdy se zjeví v podobě Dharmy.